Duyurular

Kanal ekleme çalışmalarımız sürmektedir. 2 gün içinde tüm kanallar aktif olacaktır.

TRT Belgesel

Beğen 164
Beğenme 10
Hata Bildir
Sosyal medyalarda paylaş:

TRT Belgesel

TRT ülkemizin ilk televizyon kanalıdır ve ülkede televizyonculuk alanında birçok yeniliklerinde öncüsü konumundadır. Belgesel yayınları ülkemiz kamuoyunda geniş bir izleyici kitlesine sahiptir. Birçok tv kanalı yayınları arasında belgesellere yer verse de bu belgeseller eski tarihli ve çoğunlukla yabancı yapımlardı. Ülkemizde yayın yapan belgesel kanalları ise çoğunlukla ücretli tv platformlarında yayın yapmaktadır. 17 Ekim 2009 tarihinde TRT bir ilke daha imza attı ve ulusal ve uluslararası yayın yapan ilk devlet belgesel kanalı TRT Belgesel kuruldu. TRT Belgesel Türkçe dışında Rusça, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde de yayın yapmaktadır.

Doğa alanı yanında tarih, spor, kültür ve sanat, bilim ve teknoloji, çevre, sosyal ve toplumsal sorunlar konulu belgeseller de TRT Belgesel üzerinden seyirciyle buluşmaktadır. Yabancı yapımların yanında birçok yerli yapım da televizyon ekranlarında yerini TRT belgesel aracılığıyla almıştır. Toplumumuzdan uzak yapay konuları işlemekten ziyade tarihimizle ve toplumsal yaşamımızla alakalı, geçmişteki ve günümüzdeki sanatsal olaylar konulu ve tüm dünyadaki en son bilimsel ve teknolojik gelişmeleri işleyen yapımlara TRT Belgesel ekranlarında her zaman yer verilmiştir.

'Gerçek Cinayet Hikayeleri' 'Psikopatoloji' gibi yapımlarıyla seyirci kitlesini televizyonun karşısına kilitleyen TRT Belgesel kanalında, aynı zamanda, 'Komşu Ülke Ortadoğu', 'Biz Dünyaya Sığmadık' gibi programlarla, dezavantajlı grupların ve coğrafyaların tanınması ve onlara dair önyargıların aşılması da sağlanmaktadır. Pek çok kaliteli içeriğe imza atarak, belgesel yerine dizi izlemeyi tercih eden seyirciye, her fırsatta, 'Belgesel izle' gibi bir davette bulunmuş olan TRT Belgesel'de bir belgesel kanalının konseptine uygun olduğu söylenebilecek diziler de yayınlanmıştır. Bu dizilerin başında, uzun soluklu bir yapım olan 'İnsan Doğaya Karşı' gelmektedir. 'Kış Hikayeleri', 'Şehirler Ve Hayatlar' ve 'Yeni Şükran Oteli' ise TRT Belgesel seyircilerinin beğenisini toplayan diğer yapımlarının başında gelmektedir.

TRT Belgesel'in logosu en son 4 Nisan 2015 tarihinde değişmiştir ve bu tarihten itibaren, yayın politikasında da küçük değişiklikler yaparak, TV izleyicilerine daha çeşitli bir konu yelpazesinde, daha geniş içerikler sunmaya başlamıştır. Türksat 4A ve Eutelsat 7A uyduları üzerinden ulusal ve uluslararası yayın yapan TRT Belgesel internet üzerinden de canlı yayın yapmaktadır. Canlı izle seçeneği birçok internet platformunda mevcuttur. Birçok televizyon platformunda da yayın yapan TRT Belgesel, Digitürk 190. kanalda, D-Smart 67. kanalda, Tivibu 99. kanalda, Kablo TV 187. kanalda yayınlarını yapmaktadır.

İletişim

  • Facebook Yorumları
  • Disqus Yorumları

Diğer Belgesel Kanalları